Adopce do nahaŹivotní postřehy z oblasti náhradní rodinné péče

Doprovázející organizace také pro adoptivní rodiče, proč ne?

Publikováno 02.05.2016 v 08:00 v kategorii Rodičovství, přečteno: 503x

My, jako adoptivní rodiče, dostaneme děti, které jsou právně volné a mají dobrou prognózu do života. Věříme, že se žádné problémy, ať už zdravotní nebo jiné, neukážou, tak jako věří každý rodič. Pokud se začne něco dít, svalujeme vinu na svou neschopnost nebo nedůslednost výchovy a neuvažujeme nad tím, jestli za problémy, které se nám dějí, není něco víc.
Jak jsem napsala v jiném článku, životní zkušenosti mě donutily si uvědomit, že vše co člověk prožije, na něm zanechá nějaký otisk. Takže věřit, že děti v těhotenství nechtěné, zatížené braním různých omamných látek, odmítnuté po porodu, děti, které nemají v prvních minutách, dnech někdy týdnech nebo měsících svou blízkou osobu, budou stejné jako děti bez této zátěže, by bylo naivní!

Naše děti jsou dary! Věřím tomu. Jsou to děti moc chtěné a milované, uděláme pro ně vše!

Stejné děti, jen neprávně volné se dostanou k pěstounům. Tito pěstouni mají ze zákona povinnost využívat služeb některé z doprovázejících organizací.

O co jde?

V každém kraji existuje několik takových organizací. Zaměřují se především na služby pro pěstouny, protože tyto služby jim hradí stát. Nicméně, my jako náhradní rodiče, můžeme služby těchto organizací využít také.

Ptáte se k čemu?

Jedna z úžasných služeb, které tyto organizace nabízejí, je takzvané doprovázení. Dostanete klíčového pracovníka - většinou sociální pracovnici, která Vás jako rodinu zná. Můžete jí kdykoliv zavolat, napsat e-mail. Pokud bude třeba, přijede k Vám domů, aby zhodnotila situaci, která se děje. Tím, že Vás tento člověk dlouhodobě zná a je odborník na děti umístěné v NRP, dokáže mnohem dříve než vy odhalit hrozící problém. Dále pak pokud nějaký problém hrozí, má tato organizace k dispozici svého psychologa. Existuje totiž mnoho možností jak zacelit rány, které naše děti dostaly v prenatálním období nebo období po porodu a které se následně mohou projevit.

Když budu mluvit konkrétně, já tuto službu využívám. Vnímám ji jako prevenci, ale už mnohokrát se mi to vyplatilo.

Například úplná hloupost, která ale dokáže náhradní mámu pořádně rozhodit. Dcera začala mít tiky v očích – jakoby rychlé mrkání. Tiky přetrvávaly po dobu asi pěti měsíců. Nejdříve jsem navštívila pediatra, ten nás poslal na oční. A tam to začalo „ Máte v rodině někoho, kdo měl dioptrie?“ Přišlo mi to k smíchu! Jak to mám asi tušit? Lékař nezjistil nic, ale když slyšel, že je dítě v náhradní rodině tak do zprávy napsal, abychom navštívili psychiatra. To si nedovedete představit, jak mě to rozhodilo. Ty obavy! Jestli dceru nějak nepřetěžujeme nebo co se děje? A právě v té době jsem zvedla telefon a volala své klíčové pracovnici z této organizace. Paní nás zná, uklidnila mě, že má s tiky vlastní zkušenosti a kdyby přetrvávaly, domluví nám dobrého psychologa, který pomůže. Tiky nakonec zmizely samy.

Tyto organizace ale nabízejí mnohem více služeb. Klíčová pracovnice mi například pomáhala s tvorbou knihy života. Pořádají setkávací kluby pro náhradní rodiče. Několika jsem se zúčastnila a řeknu Vám zkušenost k nezaplacení! Člověk získá na spoustu problémů jiný názor, nadhled. My náhradní rodiče prostě máme některé starosti jiné, specifické a sdílet je s někým na stejné vlně je neocenitelné!

S manželem jsme byli na několika velice zajímavých školeních. Pro větší děti pak nabízejí různé víkendy, tábory a tak dál.

Celé to vnímám jako prevenci. Naše děti to mají, a v pubertě budou mít těžší, než biologické děti. Budou si uvědomovat celou tíhu odmítnutí biologickou rodinou. Budou hledat samy sebe. My, jako náhradní rodiče, jim musíme bezpodmínečným přijetím a láskou pomoct tyhle rány zacelit. 
Nejsme ale kouzelníci, proč si v tom tedy nenechat pomoct od někoho, kdo ví, jak na to?

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?