Adopce do nahaŹivotní postřehy z oblasti náhradní rodinné péče

Jak jsem (ne)zvládla přípravu na adoptivní kojení

Publikováno 05.11.2016 v 13:19 v kategorii Adoptivní kojení, přečteno: 507x

Jsem žena, která nikdy nebyla těhotná a nikdy nerodila. I přes to jsem mámou úžasné holčičky za což jsem osudu nesmírně vděčná. Kojení nám chybí oběma, cítím a vidím to. Díky kontaktnímu a respektujícímu rodičovství jsme dohnaly opravdu mnohé a myslím že vztah který jsme si spolu vybudovaly mohu nazvat silným a nádherným.

Proč chci tedy kojit své přijaté dítě? Důvodu je mnoho. Mateřské mléko je jednoduše mnohem zdravější a pro výživu miminka vhodnější než kterákoliv umělá výživa. Dále bych mohla pokračovat výčtem dalších a dalších důvodů, ale jeden vede. Je to potřeba zažít si ten pocit intimnosti a napojení se na své dítě, možnost navázat vztah tímto jedinečným způsobem a nakonec pomoci přijatému dítku touto cestou léčit rané trauma odmítnutí jeho biologickou rodinou.


Věšteckou koulí bohužel nevládnu, nicméně jednou ráno jsem se prostě rozhodla „dneska by to šlo“. Neptejte se mě na racionální zdůvodnění, myslím, že vůbec neexistuje. Prostě s přípravou na adoptivní kojení je třeba začít s velkým až několikaměsíčním předstihem, tak jsem začala.


Protože už léta bojuji s velmi silným akné, bohužel kde jinde než v obličeji a poslední dva roky mi na tento neduh velmi pomáhá speciální protikvasinková dieta. Rozhodla jsem se, že zakoupené bylinky nenasadím ihned v plné denní dávce vhodné pro kojení 3x3 tabletky, ale začnu pozvolna jednou tabletkou denně. Zkušenosti mě totiž naučily, že mám každou novou „potravinu“ nejlépe týden testovat, zda na ní moje tělo nebude negativně reagovat.


V takto nízké dávce jsou bylinky Pískavice řecké seno a Benedikt lékařský výborným doplňkem stravy pro úpravu zažívání, což se mi vlastně velmi hodí. Už po třech dnech cítím změny, na které mě laktační poradkyně upozorňovala, ovšem to mluvila o užívání v plné dávce. Bylinky mají totiž projímavý účinek. Nevadí.


Během týdne si moje tělo na bylinky zvyká a já mohu zvýšit dávku na 2x1tabletu denně. Ovšem tohle se mému tělu moc nelíbí. Pokud si vezmu bylinky nalačno, velmi mě tlačí žaludek. Vše konzultuji se svou laktační poradkyní a ta radí bylinky pořádně zajíst. Super, pak problémy opravdu odeznívají.


Zhruba po týdnu užívání bylinek začínám také s odsáváním elektrickou odsávačkou. Moje laktační poradkyně mi odsávačku za rozumný peníz dlouhodobě propůjčila a co víc, poskytla mi velmi přesnou instruktáž jak ji používat. Odsávání totiž nesmí bolet, co víc, nesmí být ani nepříjemné. Což se mi daří!


Nejdříve odsávám jednou denně, následně už dvakrát a nakonec zvládám odsávání třikrát denně. Ideál je bohužel mezi 4-8mi odsáváními denně. Délka je doporučována někde mezi 10-20 minutami, takže volím zlatý střed 15 minut.

Během odsávání zkouším různě relaxovat nebo dle doporučení laktační poradkyně vizualizovat představu kojení dítěte. Musím napsat, že jsem se této části bála opravdu hodně. Ale není to vůbec nepohodlné, bolestivé, strašné. Naopak je to docela příjemné a v pohodě. S odsáváním jsou vlastně jen dva problémy – najít si na ně čas a prostor. Protože je jasné, že odsávat bude žena jen doma v soukromí.
Odsávání nesmí bolet. Zde je zobrazeno jak má být velký správně velký nástavec elektronické odsávačky, aby odsávání bylo prováděno dobře.


První dny jde vše dobře, ale zhruba po týdnu odsávání začínám pociťovat bolest prsou. Ne při odsávání, ale po něm, postupně mě prsa bolí celý den, stále víc a víc. Problém konzultuji se svou laktační poradkyní a je mi sděleno, že pokud se bolest dá vydržet a není nijak intenzivní, pak mám prostě počkat. Důvodem je prý buď zvykání si těla na odsávání, nebo zvětšování mléčných žláz.


Pokračuji tedy v odsávání další dva dny, ale bolest je stále výraznější a nepříjemnější. Opět kontaktuji svou laktační poradkyni s otázkou - Co dál? Dozvídám se, že důvod mé bolesti je ten, že odsávám „na sucho“. Bylo by vhodnější, abych produkovala alespoň pár kapiček mléka. Dobře, ale kde ho vzít a nekrást? Je mi doporučeno zhodnotit si, zda nechci vyzkoušet lék Domperion, který by alespoň v začátcích mohl výrazně pomoci.


Původně jsem o této variantě vůbec neuvažovala, ale okolnosti mě donutily situaci přehodnotit. Zjišťuji si tedy podrobnosti o zmíněném medikamentu. Jedná se o lék původně určený pro úpravu trávení. V České republice je schválen a lze ho tedy předepisovat pouze pro tuto indikaci. Jedním z jeho vedlejších účinků je zvýšení sekrece prolaktinu, což vede ke (tvorbě) zvýšení tvorby mléka.


Pročítám seznam vedlejších účinků, zvažuji, zda ho nasadit alespoň krátkodobě, než se ukážou první „kapky mléka“. Ale nakonec zhodnocuji, že hormony jsem si při našich dávných IVF příhodách užila víc než dost. Chci sice kojit, ale ne za cenu zničeného zdraví.


Laktační poradkyně tedy doporučuje navýšit byliny pro podporu laktace na optimální denní dávku tj. 3x3 tablety od obojího. Dále doporučuje na den dva přestat odsávat, počkat až zaberou bylinky, přestane bolest a začít se vším nanovo …


Vysoké dávky bylinek vydržím brát přesně dva dny. Všechny tablety vždy poctivě zajím velkým množstvím jídla a poctivě a hodně zapiji. První den se zdá vše na dobré cestě, nic mi není a tak mám optimistický pocit, že by to takhle šlo.


Druhý den mi začíná i přes všechny opatření být k večeru těžko, v noci se vzbudím bolestí prsou, velmi nepříjemným pálením žáhy a pocitem na zvracení. Noční svačina vše zažene a já stále ještě doufám, že bude líp.


Ráno mě budí pocit kamenu v břiše a velmi intenzivní pálení žáhy. Nepomáhá snídaně, oběd ani večeře. Volám své laktační poradkyni a ta doporučuje vysadit bylinky.


Co bude dál? Nevzdávám se. Stále věřím, že zvládneme s přijatým miminkem alespoň „jako kojení“ pomocí sumplementoru nebo novorozenecké cévky. Sice to nebude mým mlékem, ale kdo ví - zázraky se přece dějí.

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • Viktorie Tomankova 08.11.2016 v 23:09 Klobouk dolu, drzim palce!


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?