Adopce do nahaŹivotní postřehy z oblasti náhradní rodinné péče

Než telefon zazvoní

Publikováno 06.06.2016 v 08:00 v kategorii Adoptivní kojení, přečteno: 456x

Tento článek bych ráda věnovala opět adoptivnímu kojení. Tentokrát už budu psát konkrétní „návod“ přesně tak, jak jsem ho dostala od mé laktační poradkyně – jak na to. Jaké konkrétní přípravy lze provést před tím než kouzelný telefon zazvoní.
V úvodu bych měla zmínit jeden důležitý aspekt, který se k adoptivnímu kojení váže – je to naše psychika. Jak mi moje laktační poradkyně řekla „kojení je v hlavě“ a u adoptivního kojení to platí dvojnásob. Záleží na obrovském odhodlání a podpoře rodiny a nejbližšího okolí. Zdůraznila mi, abych své rodině vysvětlila, proč chci kojit, jak důležité to pro mě je a jakou pomoc a podporu při tom budu potřebovat.

Na porozumění a podpoře rodiny a okolí to totiž dost často celé stojí a padá, to si přiznejme na rovinu.

A teď již zcela konkrétně. Co budete potřebovat?


 • Věšteckou kouli.

Ano, to si dělám legraci pouze částečně. Ideální doba aktivní přípravy na adoptivní kojení je totiž něco kolem 5 měsíců před přijetím dítěte. K tomu napíšu jen tolik, že v tomto ohledu nikdo neví kde ani hodiny, bohužel ani sociální pracovnice, které adopci zprostředkovávají. Co by asi mohlo alespoň trochu pomoci je, zjistit, zda se už nacházíte ve skupině žadatelů, ze které je aktivně vybíráno. Jakýsi indikátor, že se to celé blíží, může být také to, že začal zvonit kouzelný telefon jiným párům, se kterými jste absolvovali přípravu žadatelů. Nicméně, určit den, kdy začnu aktivně s přípravou na adoptivní kojení, je velice těžké. Představa, že se doma rozkojím a telefon nezvoní a nezvoní, je pro mě dost nepříjemná.


K tomu celému musím napsat ještě několik myšlenek. Celé jsem to probírala s mou laktační poradkyní, která to vidí úplně jinak, a díky za to! Ten čas čekání, který my adoptivní mámy vnímáme tak negativně vidí jako velkou výhodu. Výhodu možnosti se dokonale připravit.


Vysvětlila mi také to, že pokud by se mi zdařilo, a rozkojila bych se dříve, než miminko přijde, je to velký úspěch! Mléko se dá zmrazit, nebo prodat. Musím říci, že tento nový úhel pohledu je velmi inspirující a ráda se jím budu snažit řídit.


 • Elektrická odsávačka.
Potřebujete elektrickou odsávačku na obě prsa například Medela Freestyle. Jejíž pořizovací cena nového kusu se pohybuje kolem 9 tis.

K čemu? Čeká Vás pravidelná stimulace prsou po 3 hodinách a jednou v noci v délce 15 až 20 minut. Vyděsila jsem Vás? Nebojte i já se vyděsila a to kvalitně. Představa, jak nosím elektrickou odsávačku sebou do práce a v tříhodinových intervalech odsávám, je dost šílená.

Opět jsem to celé probírala s mou laktační poradkyní. Řekla mi, že i odsávání jednou denně má smysl – dochází ke stimulaci prsou. Prostě každá příprava je dobrá a má nějaký význam. Dost mě tím uklidnila.

 • Medikamenty – Adoptivní kojení lze podpořit hned několika možnými variantami
 1. hormonální stimulací (nemám upřesněno, jaké medikamenty by to byly )
 2. brát lék Domperidon na podporu tvorby mléka
 3. podporovat tvorbu mléka pomocí bylinek -Pískavice - Řecké seno, Benedikt lékařský. Dávkování je následující: Od každého se užívají 3 tobolky 3x denně.
 4. nemusíte brát vůbec nic.

 • Dětský kalíšek
Posledním bodem dnešního článku se dostávám k baby cupu – dětskému kalíšku. Vzhledem k nízké pořizovací ceně ho můžete mít doma schovaný už před zazvoněním kouzelného telefonu. Lze s ním krmit miminko bez ohledu na věk a to, zda se přisává nebo ne. Takže tím, že budete mít doma tuto pomůcku, rozhodně nic nezkazíte. Asi jste zaslechli, že krmení z lahve a stříkačky není vhodné, pokud chcete kojit. Kazí totiž techniku sání miminka. To naopak kalíšek nedělá. V odkazech naleznete video, jak se takovým kalíškem miminko krmí. Pokud se miminko přisává, je ale lepší použít jiných laktačních pomůcek k nakrmení miminka. Tomu se budu věnovat v příštím článku.

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Zejm 29.06.2016 v 17:10 Tak na pokracovani tohoto clanku se tesim moc a moc! Hlatala jsem kazde slovo. Kazdodenni odsavani a odsavani v noci me moc nenadchlo... Nestacilo by vazne zacit az s prichodem prcka? Do te doby treba ty pilulky... S prijatym miminkem jsme praktikovali adokojeni bez mleka. Po blizkosti touzila a dudani blizko u maminky ji velice uklidnovalo, takto jsem "kojila" az do tri let. Jako velmi prakticke mi prislo pouziti hadicek a kloboucku na kojeni. Bohuzel jsem s touto technikou musela brzy prestat, protoze miminko dostalo huste ARmleko, ktere hadickami neproteklo. Kazdopadne nam to pomohlo v zacatcich. Ackoli se mleko nikdy nespustilo, jsem rada, ze jsem se do toho pustila. Při castych a dlouhych pobytech v nemocnici se stalo "kojeni" mocnou zbrani k uzdravovani a bylo silnou utechou.


 • Vděčná máma 01.07.2016 v 14:19 Asi takhle, samozřejmně že by stačilo začít až prcek příjde..Ale ta představa kdy jako adoptivní máma nakráčím do porodnice s tím že můžu své dítě kojit jo ta je sakra lákavá :-D Ne musím to celé zdravě vyvážit takže přípravu plánuju ale odsávání každý den po 3 hodinách to asi fakt ne :-)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?