Adopce do nahaŹivotní postřehy z oblasti náhradní rodinné péče

Šátek do porodnice!

Publikováno 16.05.2016 v 08:00 v kategorii Adoptivní kojení, přečteno: 480x

Příroda je mocná a i my náhradní mámy můžeme své děti kojit! Je to tak, jen to máme o něco složitější než mámy biologické. Na druhou stranu, už cesta k našim dětem byla delší a složitější, zvládly jsme to, tak proč bychom nezvládly tuhle výzvu?

Tohle by měl být první článek z několika, kde chci psát o adoptivním kojení. Na začátek musím napsat asi tolik, první dceru jsem nekojila, ale proběhlo několik drobných pokusů. V té době jsem neměla podporu rodiny ani žádnou známou a hlavně dobrou laktační poradkyni, která by mi při tom všem pomohla. Pokusů bylo jen pár, nebrala jsem žádné vitamíny ani jiné léky na podporu kojení, takže se samozřejmě nezadařilo. Bylo mi to moc líto a řekla jsem si, že u druhého miminka chci udělat maximum!


Dcera vyrostla, jsou jí čtyři roky. Máme zažádáno o druhé miminko, které snad přijde přímo z porodnice. Dnešní zákony to umožňují a i přes nejistotu, kterou to přináší, díky za to! Kontaktovala jsem tedy svou kamarádku a zároveň laktační poradkyni s tím, že jsem chtěla vědět, jak se na celou věc připravit? Co to celé obnáší? Prostě jak na to?


Laktační poradkyně je moje velmi dobrá kamarádka, kterou jsem poznala v mateřském centru, kam jsem chodila s dcerou. Možná osud? Kdo ví. Měla jsem být pro ni v tomto směru premiéra, ale jedna adoptivní maminka mě předběhla. Nevadí, naopak, každá zkušenost se hodí!


Nejdříve mi dala přečíst několik velmi zajímavých článků o adoptivním kojení. Naleznete je v odkazech. Jeden z nich byl příběh adoptivní maminky, která se rozkojila ještě před tím, než přišel kouzelný telefon. Další článek byl o tom, jak důležité adoptivní kojení je. Myšlenka, že adoptované děti potřebují kojit ještě o něco více než děti biologické, mi dává smysl.


Proč?


Adoptované děti, jak už jsem psala v jiném článku, si zažily pocity nechtěného dítěte v prenatálním období a následně jsou ihned po porodu samy. Necítí vůni své mámy, její teplo, přijetí. Jsou odmítnuté, ztracené a moc samy. V ideálním případě jsou samy jen několik málo dnů. Děti vnímají čas úplně jinak než my a hodina o samotě je pro ně věčností, naopak den strávený v bezpečném obětí blízké osoby je pro ně jako minuta. Tyhle děti potřebují ještě o něco více než děti biologické dosytit tu nepohodu, nejistotu, prázdnotu, která se jim v předešlých hodinách, dnech možná i týdnech děla.


Laktační poradkyně mi doporučila vzít si tedy sebou ihned do porodnice šátek a miminko nosit kůži na kůži. Já vím, voním jinak než maminka biologická, s tím nic nenadělám. Ale moje srdce udává ten správný rytmus, moje lidské teplo, moje blízkost a láska může začít léčit rány odmítnutí.


Jak jsem psala na začátku, příroda je mocná, tím, že budu nosit miminko kůži na kůži, budu nosem nasávat specifickou vůni, kterou miminka vydávají. Nejde pouze o vůni, jde o mnohem víc. Při takto blízkém kontaktu žena nasává nosem hormony, které se uvolňují z hlavičky miminka. Kontakt tělo na tělo a čichové vjemy zejména z hlavičky dítěte stimulují vyplavování oxytocinu (hormonu lásky), endorfinů atd., což dále posiluje pečovatelské chování a vazbu s miminkem.


Proto je důležité opravdu nosit kůže na kůži, miminko bez pokrývky hlavy.


Samozřejmě šátek není samospásný, je to jeden z prvních kroků k adoptivnímu kojení, kterým mohu začít. Pokud bych žádný další z kroků k adoptivnímu kojení už neudělala, i tak dám díky šátkování miminku strašně moc. Něco, co už nám nikdy nikdo nevezme...


Čeká mě tedy v dohledné době kurz šátkování. O tom jaký šátek vybrat psát nebudu, nejsem odborník a nechci si na něj hrát. Snad jen napíšu, jakou radu jsem dostala od své kamarádky „Vyber si takový šátek, který se ti bude nejvíce líbit, v něm se ti miminko bude nejlépe nosit.“


Já mám doma už dokonce tři zanošené šátky pro miminko! Moc za ně děkuji, byly to totiž dary! Když je viděla dcera, měla z nich obrovskou radost: „Maminko to je pro tři miminka!“ Představa trojčat, mě opravdu vyděsila :-D

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?