V porodnici nebo kdekoliv jinde..
Publikováno 18.07.2016 v 08:11 v kategorii Adoptivní kojení, přečteno: 909x
S rodinou sedáme do auta a jedeme vstříc novému osudu …
Ještě krok zpět!
Co si mám sebou jako adoptivní máma vzít do porodnice nebo kamkoliv jinam? V jednom z minulých článků jsem psala o šátku nebo nosítku. Ano, kurz šátkování mám za sebou, úvaz nacvičen na dceři. Do odkazů blogu jsem přidala krásné video se základním úvazem, který je pro takto malinké miminko nejvhodnější.
O dětském kalíšku jsem psala v některém z minulých článků. V odkazech naleznete video, na kterém je vidět, jak se takovým kalíškem miminko krmí. Cena kalíšku je někde kolem 30 Kč, takže je opravdu reálné mít ho doma připravený třeba i dlouho před zazvoněním kouzelného telefonu. Je to taková pojistka, způsob, kterým lze snadno miminko nakrmit, pokud se nepřisává a vy nechcete, aby si vštěpovalo nesprávnou techniku sání. Upřímně tím, že do adopce jdou děti s různou anamnézou a historií, děti, které mohou být utlumeny léky z různých důvodů nebo naopak mohou být dráždivé z důvodů jiných, je to, že se miminko nemusí přisávat mnohem pravděpodobnější než u dětí biologických.
- Krmení cévkou pro novorozence
Tento způsob krmení jsem si zatím v praxi neměla šanci vyzkoušet, ale teoreticky ho nacvičený mám. Mělo by mi to pomoci být klidnější a jistější při prvním krmení přijímaného dítka v porodnici nebo kdekoliv jinde. Ve chvíli, kdy na mě pravděpodobně budou viset překvapené oči zdravotníků nebo jiného ošetřujícího personálu. „Co to ta adoptivní máma proboha s tím dítětem chce vyvádět?! Ona chce kojit? Nezbláznila se náhodou?“
Do odkazů blogu jsem přidala další video, které zobrazuje přesný postup, jak takovou cévkou dítě nakrmit a zároveň dosáhnout toho, aby se přisálo k Vašemu prsu. Jde o takové „jako kojení“. Kde je vše doopravdy, až na to, že miminko dostává mléko umělé a to tak, že teče miminku do pusinky cévkou ve chvíli, kdy je přisáto k Vašemu prsu. Chce to trochu cviku, ale zdá se, že tento způsob krmení je to nejbližší a nejlepší, co můžu jako adoptivní máma dítěti dát, pokud ještě nemám nastartovanou svou laktaci, případně pokud se to prostě nezdaří.
Takže já jdu trénovat, studovat a těšit se ze života.
Komentáře
Celkem 4 komentáře
Zejm 18.07.2016 v 13:23 No, tak to klobouk dolu.. Primo v porodnici bych na to asi pred zraky nemela. Zkusenosti s krmenim s cevkou mam a neni to uplne jednoduche a samozrejme. I pro zkusenou mamu, ktera ma prirozene odkojene vic nez tri roky u dvou deti, byla zkusenost se zavadenim cevky dost narocna a stresujici. Kdyz Ti nejde nakrmit kricici, kroutici se hladove dite, je to velmi frustrujici zalezitost. A to i v klidu a soukromi domova s plnou podporou (fyzickou i psychickou) ze strany tatinka. Prozivat si prvni nervozni pokusy se zpocenyma rukama, rvoucim miminkem a skeptickym dozorem sestry, to uz chce vazne silnou osobnost. Musim rict, ze ackoli jsme k adokojeni dosli (ten bonus v podobe mlicka se bohuzel nedostavil), byla cesta k nemu pomerne dlouha a narocna. Stalo me to spoustu sil a priznam se i slz. Jsem rada, ze se to povedlo a moc bych prala a radila vsem, aby se o to pokusili. Kazdopadne bych satkovala a tulila na hole telo, snazila se krmit kaliskem...ale pokusy o kojeni bych nechala na klidne misto v soukromi.
Taky jeste pozor na jednu vec - pestouni udajne kojit nesmi (???). Asi by bylo dobre si zjistit, jak je to u ado, dokud neni vse uredne uzavreno, aby ses se zdravotniky nedostala do vaznejsi rozepre, nez by Te vubec napadlo. V tom pripade dalsi argument navic pro ponechani adokojeni do soukromi.
Náhradní máma 18.07.2016 v 14:32 Děkuju za komentář většinu snad všechny tyto dotazy jsem si kladla také. Začnu od toho, že ve ČR je zakázáno kojit cizí děti z toho vzniklo, to že se nesmí kojit děti pěstounské. Ale vlastně na toto zákon nepamatuje takže co není zakázané je povolené. U ado dětí už vůbec tam se do žádného rozporu se zákonem nedostáváš (ověřovala jsem na více místech). Samozřejmně že se chci "kojení " cévkou před zraky ošetřujícího personálu vyhnout. Jen jsem chtěla říci, že když si to člověk nacvičí je si hned jistější co dělá. JInak dítko musí být v klidu, neplakat takže když to nejde nejdříve utišit, klidně i částečně nakrmit kalíškem a pod. a zkusit znovu nebo počkat domů.. Nicméně je prý lepší začít hned s ohledem na to že si dítě v prvních dnech a týdnech vštěpuje jak se kojí - jak se jí..Tak mi to bylo laktační poradkyní vysvětleno..
Ali 18.07.2016 v 17:59 Adoptivní kojení je hodně zajímavé, přiznám se, že než jsem si tady o něm přečetla, vůbec mě nenapadlo, že by vůbec bylo možné :) Předpokládám ale, že pokud se k nám dostane miminko již několika měsíční, tak je to úplně pase. Snažit se dítě učit na kalíšek nebo cévku, když už jej třeba půl roku někdo krmí z láhve, by asi podle mne nebylo to pravé...
Náhradní máma 18.07.2016 v 18:06 Zdravím.Nejsi první kdo se na toto téma ptá. Zkusím se vyptat své laktační jaký na to má názor. Co jsme se bavily tak jsou techniky jak učit kojení i větší děti (3m a dál..)