Adopce do nahaŹivotní postřehy z oblasti náhradní rodinné péče

V porodnici nebo kdekoliv jinde..

Publikováno 18.07.2016 v 08:11 v kategorii Adoptivní kojení, přečteno: 697x

Dnešní článek o adoptivním kojení bude zaměřen na něco, co jsem si ještě neprožila a na co se sama vnitřně připravuji. Zazvoní kouzelný telefon s tím, že někde, ať už je to v kojeneckém ústavu (dětském centru),porodnici, nebo u přechodných pěstounů je miminko bez rodičů. Dítě, které pravděpodobně bude mým synem nebo dcerou a já o něj mám teď právo pečovat.

S rodinou sedáme do auta a jedeme vstříc novému osudu …


Ještě krok zpět! 


Co si mám sebou jako adoptivní máma vzít do porodnice nebo kamkoliv jinam? V jednom z minulých článků jsem psala o šátku nebo nosítku. Ano, kurz šátkování mám za sebou, úvaz nacvičen na dceři. Do odkazů blogu jsem přidala krásné video se základním úvazem, který je pro takto malinké miminko nejvhodnější.


Jaké laktační pomůcky tedy sebou? A dále, co si nacvičit, co očekávat a proti čemu se obrnit? To vše by mělo být součástí dnešního článku.


O dětském kalíšku jsem psala v některém z minulých článků. V odkazech naleznete video, na kterém je vidět, jak se takovým kalíškem miminko krmí. Cena kalíšku je někde kolem 30 Kč, takže je opravdu reálné mít ho doma připravený třeba i dlouho před zazvoněním kouzelného telefonu. Je to taková pojistka, způsob, kterým lze snadno miminko nakrmit, pokud se nepřisává a vy nechcete, aby si vštěpovalo nesprávnou techniku sání. Upřímně tím, že do adopce jdou děti s různou anamnézou a historií, děti, které mohou být utlumeny léky z různých důvodů nebo naopak mohou být dráždivé z důvodů jiných, je to, že se miminko nemusí přisávat mnohem pravděpodobnější než u dětí biologických.


Měla bych asi napsat, že na adoptivním kojení vnímám tvorbu mléka jako velký bonus. Už cesta k němu, byť neskončí stoprocentním úspěchem, je pro miminko a nově se utvářející vztah mezi mámou a dítětem obrovským přínosem. Pokud tedy adoptivní maminka mléko zatím nemá (pravděpodobnější) nebo ho má velmi málo (velký úspěch), lze miminko, které se přisává, krmit pomocí tzv. cévky pro novorozence.


 • Krmení cévkou pro novorozence

Tento způsob krmení jsem si zatím v praxi neměla šanci vyzkoušet, ale teoreticky ho nacvičený mám. Mělo by mi to pomoci být klidnější a jistější při prvním krmení přijímaného dítka v porodnici nebo kdekoliv jinde. Ve chvíli, kdy na mě pravděpodobně budou viset překvapené oči zdravotníků nebo jiného ošetřujícího personálu. „Co to ta adoptivní máma proboha s tím dítětem chce vyvádět?! Ona chce kojit? Nezbláznila se náhodou?“


Ne nezbláznila, a pokud, pak jen trochu :-)

Do odkazů blogu jsem přidala další video, které zobrazuje přesný postup, jak takovou cévkou dítě nakrmit a zároveň dosáhnout toho, aby se přisálo k Vašemu prsu. Jde o takové „jako kojení“. Kde je vše doopravdy, až na to, že miminko dostává mléko umělé a to tak, že teče miminku do pusinky cévkou ve chvíli, kdy je přisáto k Vašemu prsu. Chce to trochu cviku, ale zdá se, že tento způsob krmení je to nejbližší a nejlepší, co můžu jako adoptivní máma dítěti dát, pokud ještě nemám nastartovanou svou laktaci, případně pokud se to prostě nezdaří.


Zde je na místě napsat jednu důležitou věc. Adoptivní kojení je tak trochu tabu nebo nezvyklé. Takže se dá očekávat, že ošetřující personál, tak jak jsem psala výše, bude reagovat přinejmenším překvapeně. Ono řekněme si to upřímně, třeba zrovna v té porodnici stačí už jen fakt, že jste adoptivní máma. Už to z vás dělá jakousi bílou vránu nebo tak něco. A když si ta náhradní máma ještě přikvačí se šátkem a laktačními pomůckami, to je na šok ošetřujícího personálu zaděláno.

I tuhle otázku jsem řešila se svou laktační poradkyní. A ona mi řekla něco velmi moudrého - „ Když budeš vědět, co děláš, budeš si jistá, prostě půjdeš a uvážeš si dítě do šátku nebo ho nakrmíš cévkou, nebude mít nikdo důvod cokoliv říkat a řešit to. Navíc ty, jako pečující osoba, máš právo říci, jaká strava je pro dítě nejlepší a zvolit způsob jejího podávání. A právě proto si musíš na vše dobře připravit a vše si pokud možno několikrát vyzkoušet, aby z tebe jistota sálala na dálku.“

Takže já jdu trénovat, studovat a těšit se ze života.

Komentáře

Celkem 4 komentáře

 • Zejm 18.07.2016 v 13:23 No, tak to klobouk dolu.. Primo v porodnici bych na to asi pred zraky nemela. Zkusenosti s krmenim s cevkou mam a neni to uplne jednoduche a samozrejme. I pro zkusenou mamu, ktera ma prirozene odkojene vic nez tri roky u dvou deti, byla zkusenost se zavadenim cevky dost narocna a stresujici. Kdyz Ti nejde nakrmit kricici, kroutici se hladove dite, je to velmi frustrujici zalezitost. A to i v klidu a soukromi domova s plnou podporou (fyzickou i psychickou) ze strany tatinka. Prozivat si prvni nervozni pokusy se zpocenyma rukama, rvoucim miminkem a skeptickym dozorem sestry, to uz chce vazne silnou osobnost. Musim rict, ze ackoli jsme k adokojeni dosli (ten bonus v podobe mlicka se bohuzel nedostavil), byla cesta k nemu pomerne dlouha a narocna. Stalo me to spoustu sil a priznam se i slz. Jsem rada, ze se to povedlo a moc bych prala a radila vsem, aby se o to pokusili. Kazdopadne bych satkovala a tulila na hole telo, snazila se krmit kaliskem...ale pokusy o kojeni bych nechala na klidne misto v soukromi.
  Taky jeste pozor na jednu vec - pestouni udajne kojit nesmi (???). Asi by bylo dobre si zjistit, jak je to u ado, dokud neni vse uredne uzavreno, aby ses se zdravotniky nedostala do vaznejsi rozepre, nez by Te vubec napadlo. V tom pripade dalsi argument navic pro ponechani adokojeni do soukromi.


 • Vděčná máma 18.07.2016 v 14:32 Děkuju za komentář většinu snad všechny tyto dotazy jsem si kladla také. Začnu od toho, že ve ČR je zakázáno kojit cizí děti z toho vzniklo, to že se nesmí kojit děti pěstounské. Ale vlastně na toto zákon nepamatuje takže co není zakázané je povolené. U ado dětí už vůbec tam se do žádného rozporu se zákonem nedostáváš (ověřovala jsem na více místech). Samozřejmně že se chci "kojení " cévkou před zraky ošetřujícího personálu vyhnout. Jen jsem chtěla říci, že když si to člověk nacvičí je si hned jistější co dělá. JInak dítko musí být v klidu, neplakat takže když to nejde nejdříve utišit, klidně i částečně nakrmit kalíškem a pod. a zkusit znovu nebo počkat domů.. Nicméně je prý lepší začít hned s ohledem na to že si dítě v prvních dnech a týdnech vštěpuje jak se kojí - jak se jí..Tak mi to bylo laktační poradkyní vysvětleno..


 • Ali 18.07.2016 v 17:59 Adoptivní kojení je hodně zajímavé, přiznám se, že než jsem si tady o něm přečetla, vůbec mě nenapadlo, že by vůbec bylo možné :) Předpokládám ale, že pokud se k nám dostane miminko již několika měsíční, tak je to úplně pase. Snažit se dítě učit na kalíšek nebo cévku, když už jej třeba půl roku někdo krmí z láhve, by asi podle mne nebylo to pravé...


 • Vděčná máma 18.07.2016 v 18:06 Zdravím.Nejsi první kdo se na toto téma ptá. Zkusím se vyptat své laktační jaký na to má názor. Co jsme se bavily tak jsou techniky jak učit kojení i větší děti (3m a dál..)


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?