Adopce do nahaŹivotní postřehy z oblasti náhradní rodinné péče

Znakování

Publikováno 18.04.2016 v 08:00 v kategorii Rodičovství, přečteno: 231x

Dnes chci napsat o znakování. Víte, o čem je řeč?Pro ty co neznají objasním.Jedná se o další možnost, jak rozvíjet Váš vztah s přijatým dítětem, jak se s ním domluvit dřív, než opravdu reálně mluvit začne. Jak? Někdo chytrý vymyslel a upravil znaky, které používají pro dorozumívání neslyšící tak, aby je zvládla motoricky používat malá batolátka.

Ptáte se, k čemu je to dobré?


Je přece lepší když se dítě hned naučí mluvit!Tohle ho přece musí demotivovat, bude radši znakovat než mluvit! Naopak, naopak!


Z vlastní zkušenosti vím, že my, náhradní mámy, máme mnohem víc takových těch malých strachů, než mámy biologické. Proč? Protože máme o těch našich dětech v některých směrech mnohem míň informací.Při seznamování se spisem dítěte se náhradní rodiče většinou dozvědí příběh dítěte a důležité informace z anamnézy biologický rodičů.Nedozví se ale třeba, kdy začali chodit. Mluvit. Jestli někdo z nich měl dioptrie. Nebo se nedozví vůbec nic..


Takže ve chvíli, kdy se naše dítko nevyvíjí podle tabulek, může nás to znejistit mnohem dřív, než mámy biologické.Které vědí, že někdo z rodiny, nebo přímo ona, se také rozvíjel v tom daném směru jinak, specificky nebo pomaleji.


U nás to třeba bylo tak, že dcera do dvou let skoro nemluvila. Bylo vidět, že rozumí.Ale do těch dvou let uměla opravdu jen pár slov, asi deset.Babičky už byly lehce nervózní.Mně se, právě díky zmíněnému znakování, podařilo být úplně v pohodě.Dokázala jsem se totiž s dcerou bezvadně dorozumět.Věděla jsem, co všechno v té hlavičce je schované, a že mi rozumí.


Se samotným znakováním jsme začali, když bylo malé něco mezi sedmi a osmi měsíci.Jestli můžu radit, vyprdněte se na předražené kurzy, kterých je dnes v nabídce mraky! Nebyla jsem ani na jednom! Na internetu jsem si našla sadu znaků, kterou jsme se inspirovali. 


Vytiskla ji a dala na ledničku.Začali jsme se znaky, které byly jasné jako třeba u jídla: „Ještě?“ nebo „pes“, a podobně.Dcera do roku neznakovala. Začala, na znaky nejdříve reagovat – bylo vidět, že rozumí.


Následně, někdy kolem toho roka života, začala sama první znaky i používat.Její první znak byl pes. Kdo nás zná, tak ví. Jsme taková trošku ulítlá rodina na psy – máme dvě fenky bígla, ale o tom jindy. Následovaly další a další znaky.


Někde kolem roku a půl, jsme přešli do další fáze znakování. Dcera si začala tvořit vlastní znaky. Někdy to bylo jasné. Například vymyslela znak pro myš – přejetí jedním prstem po dlani (vařila myšička kašičku..).Některé znaky jsme nerozluštili dodnes.


V nejrozvinutější fázi znakování dcera uměla mnoho různých zvířat jako třeba pštrosa, tuleně, nosorožce a další. Uměla si říct, že chce přidat jídlo. Že venku slyší auto. A spoustu dalších a dalších informací, které bych se jinak nedozvěděla.


Jak postupně přicházela první slova, znaků začalo ubývat.Jakmile se naučila slovo, kterým mohla znak nahradit, používala automaticky to.První znak „pes“ byl rychle nahrazen slovem „haf“ a tak dál.


Po druhém roce života se dcera rozmluvila snad ze dne na den. Jednou ráno vstala a říká: „Maminko, prší“ a bylo to. Začala mluvit krásně a srozumitelně. Znaky začaly postupně a přirozeně ustupovat slovům.


Do dnes zůstal jediný „Mám tě ráda“.

Komentáře

Celkem 2 komentáře

 • Kebrtka 18.04.2016 v 12:50 Zase trefny clanek, vcera jsem totiz resila, zda zkusit znakovat a jak to vlastne probiha. Tak diky za info :-);-) Jen prosim, slo by dat nejaky odkaz nebo informaci, kde se daji ty znaky pro znakovani na internetu najit? Dekuji


 • Vděčná máma 18.04.2016 v 13:37 Díky. Máš pravdu odkazy jsem nedala. Takže jsem rychle koukla, přece jen dceři budou čtyři roky takže je to už delší dobu o jsem to řešila. Ale co si vzpomínám tak inspiraci jsem sbírala tu http://www.babysigns.cz/ a taky tady http://www.babysignlanguage.com/dictionary/first-signs/
  Co k tomu ještě chci napsat. Říká se, že můžeš začít klidně mnohem dřív než co jsem psala já. Klidně od narození. Pak chvíli trvá, než dítě dospěje motoricky k tomu, aby znaky zvládlo. Ale reakce na znaky může být už dřív a taky si to dobře natrénuješ. Protože si člověk musí zvyknout to používat to taky chvíli dá. Jinak je to ale bezva věc. V podstatě si můžeš znaky vymyslet jaké chceš, trik je v tom, že to musí zvládnout motoricky dítě zopakovat. TAkže jak jsem psala, inspirovala jsem se sadou znaků a pak, když jsem viděla v reálu možnosti dcery tak jsme už znaky vymýšleli sami. Třeba tuleň to taky vymyslela dcera obejmeš sama sebe rukama :-D apod. Ono je to super taky ještě z jedoho důvodu - rozvíjí to myšlení..Snd jsem pomohla..


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?